OR logo

ORLICKÝ TVRĎÁK

15. - 16. 6. 2018 se startem v Letohradu

FAQ

Jsme spíše rekreační sportovci bez zkušenosti s podobnou akcí, zvládneme závod? Jsme zkušení závodníci se zkušenostmi z dálkových běhů, survivalů apod., nebudeme se na závodě nudit? Jaká je náročnost závodu?

Závod je určen pro každého. Od byť jen trochu aktivních turistů až po výkonné sportovce. Tím, že pořadí a počet navštívených kontrol i disciplín si volí každý tým sám, si každý sám určuje také délku a obtížnost trasy, která tudíž odpovídá jeho schopnostem. Zároveň je zajištěno, že se všichni sejdou v cíli přibližně ve stejném čase (rychlejší týmy nebudou muset čekat několik hodin, než dorazí do cíle jejich pomalejší kolegové)

Závodníci, kteří se spokojí pouze s absolvováním „jádra“ závodu, tj.kontrol s vloženou disciplínou (toho nejzajímavějšího a bodově nejhodnotnějšího, samozřejmě ani toto „jádro“ není nutné projít celé) mohou počítat s délkou trasy okolo 40km a převýšením okolo 1000m, přičemž je dovoleno v průběhu závodu libovolně odpočívat a občerstvovat se. Tedy ano, toto za 18 hodin zvládne každý zdravý rekreační turista.

Samozřejmě závodníci, kteří budou mít medailové ambice budou potřebovat získat další body, tj. budou muset obejít větší množství náročnějších kontrol. Budou tedy muset prokázat větší rychlost, vytrvalost a lepší navigační schopnosti. Dlouhé odpočívání ani posedávání v restauracích si nebudou moci dovolit. Pokud by chtěli obejít všechny kontroly, bude je totiž čekat vzdálenost okolo 100km. Vzhledem k širokému záběru disciplín, tomu, že první třetina závodu se půjde v noci a bude možno změřit síly s úspěšnými účastníky akcí typu Beskydská sedmička, 24 hodin na nohách a podobně (ohlášená účast) si myslíme, že se nebudou nudit ani zkušení a všestranní vytrvalci.

Jakým způsobem a do kdy mám zaplatit startovné?

Startovné je třeba zaplatit bankovním převodem na účet závodu.

Údaje pro platbu (částku, číslo účtu a variabilní symbol) se dozvíte z emailu, který Vám bude doručen po zaregistrování týmu. Je třeba zaplatit celou částku najednou (tj. startovné za oba závodníky + případně cena triček)

Startovné musí být připsáno na účet závodu do 14-ti dnů od data registrace, jinak bude registrace zrušena.

Provedli jsme platbu startovného na účet za náš tým, ale na webu je stále uvedeno, že zaplaceno nemáme.

V sekci "Startovní listina" se potvrzení platby mění několikrát za týden, kdy provádíme ručně kontrolu účtu a párování plateb. Proto Vás prosíme o pochopení a trpělivost. Po ověření Vaší platby bude údaj o zaplacení ve startovní listině aktualizován.

Splňují podmínku „kvalitní trekové boty“ i nízké trekové boty, nebo se musí jednat o boty kotníkové (pohorky)?

Nižší trekové boty naprosto postačují, nevhodnou obuví jsou plátěné kecky, sandály a podobně.

Jak je to s GPS trackingem?

V první vlně registrace je možno objednat si službu FOLLOW ME v ceně 200,- Kč/ tým. Co to obnáší? Závodníci dostanou od pořadatelů tracker, který je propojený s online mapou, takže jejich příznivci mohou sledovat v reálném čase jak se týmu daří v porovnání s ostatními soupeři. Po závodě se budou moci na svůj postup podívat i sami závodníci a zamyslet se nad svojí taktikou a případnými chybami a poučit se z nich pro příště. Využití služby je samozřejmě nepovinné.

Je povoleno používání GPS navigace během závodu?

Ne. Je povolen maximálně GPS tracking. Použití GPS navigace, ať už jako samostatného přístroje, nebo jako součásti telefonu, hodinek apod., je zakázáno. Pro zdatného „mapaře“ je však využití mapy stejně rychlejší a výhodnější než GPS navigace.

Mapu máme mít svoji, anebo ji můžeme získat na základně?

Sadu map k závodu dostane každý tým od pořadatele. Není povoleno používat vlastní mapy. Samozřejmě není zakázáno nahlédnout do turistických map veřejně umístěných na stojanech v rámci turistických tras a podobně.

Musíme se účastnit vložených disciplín?

Ne. Každý tým se může rozhodnout, zda se chce dané disciplíny zúčastnit. Některé disciplíny budou obsahovat aktivity jako je lezení, slaňování, kanoe. Přestože je objektivní riziko prakticky vyloučeno (jištění, vesty a další bezpečnostní opatření), mohou mít někteří závodníci osobní problém (strach z výšek, strach z vody...). Každý závodník je zodpovědný sám za sebe, tedy musí posoudit, zda je schopen disciplínu bezpečně absolvovat či ne.

Někdy nemusí být účast v disciplíně výhodná. Může se stát, že se na jednom stanovišti sejde ve stejnou dobu větší počet týmů, než je kapacita disciplíny. Vzhledem k tomu, že se nebude počítat žádná čekací doba, musí tým vyhodnotit, zda se mu vyplatí čekat než se disciplína uvolní, nebo bude raději pokračovat dále.

Jaké vložené disciplíny můžeme očekávat?

Tématem vložených disciplín může být například krátký orientační běh, časovka do vrchu, lezení a lanové aktivity, kanoe, logická úloha, letní biatlon a podobně.

Jak je to s bezpečností během závodu?

Je třeba mít na paměti, že za svoji bezpečnost zodpovídá každý závodník sám. Přesto pořadatelé učiní vše pro minimalizaci rizika jak na trati, tak během závodu. Na základně bude pro případ nouze přítomen zdravotník, který bude mít k dispozici vozidlo a řidiče.

Je třeba brát si s sebou spacák?

Spacák není součástí povinné výbavy. Samozřejmě je možné si ho vzít, pokud předpokládáte odpočinek v leže někde na trati. Spacák a karimatku je vhodné vzít s sebou na odpočinek na základnu.

Kde všude se dá během závodu přespat?

V případě nouze a za špatného počasí můžete přespávat i v chatách na trati. Pravidla to umožňují. Nedoporučujeme na to ale předem spoléhat, během závodu to nemusí vyjít.

Je možné si odpočinout (vyspat se a občerstvit) během závodu na základně a potom pokračovat opět na trať?

Ano.

Je možné v daném časovém limitu zvládnout celou trasu závodu?

Umístění kontrol je plánováno tak, aby to možné bylo. Ten, kdo by to chtěl zvládnout se však bude muset pohybovat velmi svižně, nebude po cestě spát a nebude bloudit.

Jak postupovat při prodeji nebo postoupení registrace? 

Tyto transakce jsou výhradně v režii závodníků. Závodníky pouze žádáme, aby mailem co nejdříve ohlásili změnu ve složení týmu a nenechávali to až na registraci.

Bude nějaké občerstvení během závodu?

Pořadatelé na trati závodu žádné občerstvení poskytovat nebudou. Je to extrémní závod, takže se předpokládá, že si občerstvení ponesete s sebou, anebo si ho obstaráte na trase (restaurace, chaty, obchody). Občerstvení bude k dispozici pouze na základně – drobné jídlo a nápoj budou v ceně startovného.

Jak je to s volitelnou výbavou?

Jak bylo dříve uvedeno, součástí závodu bude lezení a lanové aktivity. Podmínkou účasti v těchto disciplínách je, aby měl závodník u sebe volitelnou výbavu: tj. sedák, karabinu a "slanítko".

Někteří závodníci mohou mít psychický blok z podobných věcí. Pokud tedy předem vědí, že se těchto disciplín účastnit nebudou, zdá se nám zbytečné, aby si museli za každou cenu shánět sedák a "železo" a tahat je celý závod v batohu. Aby však takový závodník nebyl zvýhodněn oproti ostatním, bude za svůj lehčí batoh penalizován 300 body. Pro tuto variantu se může rozhodnout jeden, nebo oba závodníci. Pokud se pro ni rozhodne jeden, neznamená to, že by druhý byl z lezeckých disciplín vyloučen, naopak se může stát, že disciplína bude navržena tak, že např. jeden člen týmu bude slaňovat a druhý bude mezitím vykonávat jinou činnost. Pokud vám můžeme doporučit, volitelnou výbavu si sežeňte a do batohu zabalte. Vyhnete se penalizaci a můžete se rozhodnout na místě, zda se disciplíny zúčastníte, nebo ne. Disciplíny se budeme snažit navrhnout tak, aby byly (byť s menším bodovým ziskem) schůdné i pro závodníky, kteří s lezením žádnou zkušenost nemají, ale mají chuť si ho zkusit.